Alpha-3 Nimbus (V-wing)

4. ledna 2008 v 12:39 | EI |  Star Wars- Republika lodě
pic
Když chcete vést válku, většinou potřebujete vojáky. Pro vojáky ovšem potřebujete také vybavení. Také ty vojáky musíte dopravit na bojiště. Když je třeba bojovat ve vesmíru, tak vašim vojákům nebude stačit jen velké odhodlání, ale budou také potřebovat mít jak o svém odhodlání informovat nepřítele. Proto potřebují vesmírná plavidla. A to jak gigantické vesmírné koráby, tak obratnější stíhačky. Když tohle všechno mají, potřebují také generála, aby je do boje vedl. A Republika tohle všechno měla. Měla klonované vojsko, měla pro něj excelentní výstroj i výzbroj, měla lodě typu Acclamator, měla své Jedi coby generály. Jediné co však vojsko Republiky postrádalo, byly stíhačky. Proto bylo, ostatně jako vždy, vypsáno výběrové řízení, kterého se zúčastnili také páni inženýři firmy Kuat System Engineering se svým strojem Alpha-3 Nimbus - někdy pojmenovávaným také V-Wing. Nicméně stroj nesplňoval všechny požadavky, a tak vyhrála firma Slayn & Korpil se svými hbitějšími V-19 Torrent. Tímto incidentem však historie stíhačky Alpha-3 teprve začíná. Vedení projektu se totiž ujal Walex Blissex, jenž se proslavil především prací na špičkových strojích pro rytíře Jedi. Jeho zkušenosti spolu s vrozeným perfekcionismem daly vzniknout vynikající stíhačce, která mohla směle nahradit svého dřívějšího konkurenta a stát se po boku těžších ARC-170 opravdovým protivníkem pro automatizované stíhačky Konfederace.
Blissex byl přesvědčen, že jedině stíhačka, která dokáže klonovaným pilotům poskytnout takové letové schopnosti, aby se vyrovnali svým generálům z řad rytířů Jedi, je dostatečně dobrá na to, aby byla zařazena do republikové flotily a postupně nahradila V-19ky. Proto použil základní tvar stíhačky Delta-7, který podpořil zcela novým typem motorů. Manévrovací schopnosti umocnila speciální křídla, jež jsou schopna rotovat o 90 stupňů, takže stíhačka nepotřebuje mít speciální kóje v hangáru. Právě zvláštní tvar křídel jí vysloužil mezi piloty přezdívku V-wing. Stíhačky se tak rázem zařadily mezi nejobratnější a nejrychlejší stroje republikové flotily. Nicméně, to že stíhačka dokáže dohnat jakýkoli stroj z ní ještě nedělá hrozbu. O to se starají dvě dvojitá laserová děla, schopná se otočit o 60 stupňů oběma směry, takže Alpha-3 je schopná účinně střílet na svůj cíl, i když ho právě míjí. Zároveň jsou děla nezávislá na směru letu a jsou automaticky naváděna zaměřovacím počítačem přímo na daný cíl, což je činní ještě smrtonosnějšími. Na tohle všechno stačí jeden pilot, spolu se standardním astromechem řady Q7.
Stroje Alpha-3 Nimbus byly designovány pouze pro krátké akce v blízkosti mateřské lodi. Takže zásoba vzduchu vydrží zhruba 15 hodin, pak se musí pilot vrátit. Je tedy více než jasné, že stíhačka nedisponuje žádným hyperpohonem a do akce je vždy přepravována ve větších lodích typu Venator, či Acclamator. Kvůli svým malým rozměrům, není stroj ani schopen pojmout celý navigační počítač a hyperpohon. Nicméně existují experimentální stíhačky Alpha-3, které jsou schopné krátkých skoků hyperprostorem. Tvrdilo se, že tyto stroje byly součástí soukromé eskontní letky nejvyššího kancléře Palpatina, kterážto se vyznačovala karmínové rudým plátováním. Další zajímavostí je, že právě u stíhačky Alpha-3 Nimbus byl poprvé použit přímý předchůdce vysoce efektivního iontového motoru, jímž byly později osazovány imperiální stíhačky typu TIE. O přítomnosti tohoto motoru svědčí i charakteristický zvuk, jenž tyto nad sebou umístěné motory vydávají.
Tyto skvělé stroje však neměly příliš mnoho šancí se předvést v boji proti Konfederaci, jelikož byly představeny krátce před koncem klonových válek. Víme však, že několik letek bylo součástí coruscantské obranné flotily. Další byly rozesety po galaxii. Stíhačky se tedy spíše nechvalně proslavily jako stroje schopné porazit excelentní stroje rytířů Jedi. A mnoho z nich pomohlo novému Císaři uštvat množství skvělých pilotů řádu Jedi. Byly to také právě tyto stroje, které nejvíce odpovídaly Císařově vojenské vizi a proto se staly jedněmi z prvních stíhaček nově nastoleného Impéria.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama