ARC-170 (Agressive ReConnaissance Fighter)

4. ledna 2008 v 12:37 | EI |  Star Wars- Republika lodě
pic
Nikoho jistě nepřekvapí, že o obranu Coruscantu se staraly jen ty nejmodernější stroje v Republikové flotile, která na konci klonových válek nabyla vskutku ohromujících rozměrů. Právě takovýmto strojem je ARC-170 (Agressive ReConnaissance). Vrchní velení Republiky potřebovalo novou stíhačku, která doplní stávající stroje V-19 Torrent, rozhodli se tedy pověřit zavedené firmy Incom a Subpro, které záhy dodaly právě ARC-170. To, že se stíhačka mimořádně povedla, dokazuje i fakt, že brzy po jejím představení se stala nedílnou součástí Republikové flotily.
K ovládání této masivní po zuby ozbrojené stíhačky bylo zapotřebí třech perfektně vycvičených klonovaných pilotů. O přední kabinu se dělil pilot, jež měl na starosti řízení, spolu se střelcem, jehož úkolem bylo ovládání dvou středně těžkých a dvou lehkých laserových kanónů. Proti větším lodím mohl vystřelit jedno z šesti protonových torpéd, které ARC-170 nesl. O zábavu nepřátelským stíhačkám, jež stroj pronásledovaly se staral zadní střelec, v čemž mu napomáhalo dorzální laserové dělo. A dodatečnou navigaci a opravy se staral astromechanický droid série R2, nebo R4. Úkolem tohoto skvělého stíhače však nebyl jen boj, ale také průzkum na dlouhé vzdálenosti. K tomu je ARC-170 vybaven dokonale, jelikož jako jeden z mála stíhačů té doby vlastnil hyperpohon třídy 1.5 s dosahem až 5000 světelných let, který doplňoval rozšířený systém podpory života, který poskytne posádce vše potřebné po dobu pěti standardních dní. O tom, že byla "Stosedmdesátka" koncipována také jako průzkumný stroj svědčí její mohutná příď, jež skýtá prostor pro výkonné senzory všeho druhu.
ARC-170 nese spoustu rysů, jež jsou typické pro firmu Incom, a se kterými se můžeme setkat například v soudobé Z-95, nebo proslulém X-Wingu, kterýžto se stal symbolem Povstalecké aliance. Je to především způsob usazení motorů v místě kde křídlo navazuje na trup a rozklápěcí nosné plochy (tzv. s-foils), které zlepšují manévrovací schopnosti v atmosféře a navíc pomáhají s odvodem tepla a slouží také k vedení energie pro deflektorový štít.
Tyto stíhačky se zúčastnily mnoha bitev klonových válek, například na Cato Neimodia, avšak nejvíce prosluly právě v bitvě o Coruscant. Byla to právě Eskadra 7, složená právě z ARC-170, a které velel klonovaný pilot, komandér Odd Ball. Úkolem jeho skupiny byla ochrana rytířů Jedi Anakina Skywalkera a Obi-Wan Kenobiho, jež pilotovali své stroje Eta-2, aby tito mohli dokončit svůj úkol, jež znamenal vniknout do vlajkové lodi Separatistů a zachránit kancléře Palpatina. A jelikož byl kancléř nakonec zachráněn, nepřišly mnohé oběti těchto odvážných pilotů vniveč.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama