Eta-2 Actis

4. ledna 2008 v 12:38 | EI |  Star Wars- Republika lodě
pic
Jak klonové války pokračovaly, rytíři Jedi museli rezignovat na své původní postavení ochránců míru v galaxii a přeměnit se v generály Velké armády Republiky. To samozřejmě neobnášelo jen porcování konfederačních droidů světelným mečem, ale také vesmírné bitvy. V těch se sice také dá droidům pěkně zatopit, nicméně se světelným mečem to nedokáže ani sebelepší Jedi. Proto už od začátku války a dlouho předtím disponoval řád početnou flotilou větších či menších plavidel. V době bitvy o Geonosis a letech následujících byla v řadách rytířů Jedi nejrozšířenější stíhačka Delta-7 Aethersprite. Tato však i přes své klady začala postupem času ve srovnání s ostatními stroji na obou stranách mírně zaostávat. A tak bylo nutné řádovou flotilu modernizovat. To byla chvíle, kdy nastoupila firma Kuat System Engineering se svým malým lehkým stíhacím letounem Eta-2 Actis, na jehož designu se podílel dokonce i Anakin Skywalker. Stíhačky Delta-7 pochopitelně zcela z gigantickým konfliktem zjizvené tváře galaxie nezmizely a dál ve svých různých modifikacích létaly po boku nových strojů Eta-2 až do nástupu Impéria.
Stíhačka Eta-2 Actis je zcela nový stroj designovaný speciálně pro rytíře Jedi, již dokáží používat Sílu. Jinými slovy - málokterý pilot by byl takový blázen aby svůj život svěřil skořápce, která do svých necelých šesti metrů nedokáže nacpat těžší letové vybavení, bez kterého si většina letců nedokáže pilotáž ani představit. Eta-2 totiž postrádá tak kruciální výbavu, jakou jsou pokročilé senzory či jakékoli štíty. Schopnosti rytířů Jedi však tyto nedostatky nejenže kompenzují, ale dělají z této stíhačky ještě smrtonosnější stroj. Téměř veškerá energie se tedy rozděluje mezi rychlost a palebnou sílu. O rychlost se postarají dva vysoce výkonné iontové motory, které jsou schopny měnit vektor tahu až o třicet stupňů, což jen přidává na již tak skvělých manévrovacích schopnostech tohoto úžasného stroje. Pro droidy si konstruktéři přichystali také pár veselých překvapení. Tím prvním jsou dvě masivní laserová děla. Avšak kvůli malým kondenzátorům nemají příliš velkou kadenci, což je ostatně rytířům Jedi celkem putna, jelikož minou opravdu málokdy. Tuhle dvojku ještě doplňují dvě menší iontová děla, jež se ukázala jako velmi účinná proti separatistickým stíhacím droidům, neboť iontový paprsek zkratuje obvody droidova mozku, čímž ho vyřadí z boje.
Tohle všechno si však žádá velký reaktor, což je u tak malé lodě naprosto nemyslitelné. Proto museli konstruktéři sáhnout po jiném řešení. Použili speciální vysoce výkonný miniaturní reaktor, který je však extrémně náchylný k přehřívání, proto jejich dalším pochopitelným krokem musel být dokonalý systém chlazení. A tak se taky stalo - stíhačka Eta-2 Actis disponuje složitým systém kanálků, čerpadel a především unikátního systému výklopných chladících křídel, která se vyklopí až pokud je to nutné - tedy například v boji. Stíhačka tak dostane siluetu nápadně připomínající pozdější stíhačky TIE. Naprosto pochopitelné je, že do tak malého stroje se stejně jako do stíhačky Delta-7 nevejde hyperpohon. S tím však u Kuatů počítali, a tak opět požádali strojírny TransGalMeg, aby pro ně dodaly nejnovější verzi prstence hyperpohonu Syliure-45. O pilotáž se tedy stará rytíř Jedi a jeho již tradiční pomocník - droid série R2. Zajímavostí je, že rytíři Jedi nepoužívají ochranné přetlakové kombinézy, což znamená, že jakákoli trhlina v trupu znamená okamžitou smrt.
Stíhačky Eta-2 Actis se začaly používat zhruba od poloviny klonových válek, avšak většího rozšíření dosáhly až ke konci. Někteří mistři a rytíři Jedi si je oblíbili okamžitě a velmi brzy se staly jejich osobními plavidly. Mezi nimi byli například mistr Saesse Tiin, kterému původní Delta-7 nikdy moc nepřirostla k srdci. Byl to on, kdo se svým zeleným Actisem provedl první smělý protiútok při napadení planety Coruscant. Ještě dodám, že mistr Tiin jako jeden z mála používal při pilotáži přetlakový oblek. Ne snad proto, že by se bál, ale proto, že jeho eskapády často zahrnovaly i procházky vesmírem a podobné aktivity. Dalším, kdo začal tuto stíhačku používat byl Mace Windu. Nikoho jistě nepřekvapí, že jeho Eta-2 se honosí fialovým nátěrem. Další byla například mistryně Aayla Secura, jejíž modrou stíhačku si od ní vypůjčil Obi-Wan Kenobi na akci na Boz Pitty. Avšak úplně první, kdo tuto stíhačku používal byl Anakin Skywalker, který svůj žlutý stroj střídal ještě se svou osobní stíhačkou Azure Angel II. A samozřejmě jeho mistr Obi-Wan Kenobi, jež se svým tmavě červeným strojem vedl misi na záchranu nejvyššího kancléře Palpatina. Obě stíhačky zůstaly po této akci pohřbeny v troskách zničené Grievousovy vlajkové lodi Invisible Hand. Někteří si však nový typ neoblíbili a zůstali věrni starším Delta-7, jako například mistr Plo Koon, jenž ve své stíhačce také dodýchal, když byl na Cato Neimodia podle sestřelen vlastními spolubojovníky. Po skončení klonových válek již nezbyli rytíři Jedi, kteří by stíhačky Eta-2 Actis mohli pilotovat a Císař ve strojích propojených s řádem Jedi také neměl moc zalíbení. A tak společně se slavným řádem zanikly i tyto nádherné stroje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama