Transportér/ křižník třídy Providence

4. ledna 2008 v 12:45 | EI |  Star wars- CIS lodě
pic
Konfederace nezávislých systémů těží především ze zdrojů bohatých megakorporací, které se přidaly na její stranu. Mezi ně se samozřejmě řadí i Obchodní Federace, v jejímž čele stojí místokrál Nute Gunray. Na počátku klonových válek, se separatisté spokojili s palebnou sílou gigantických bitevních lodí. Tyto lodě však i přes svou velikost a odolnost nebyly stále nic jiného, než jen modifikované nákladní koráby. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se Obchodní Federace pořádně praští přes kapsu a zakoupí opravdové válečné lodě. Dalším důvodem byl také fakt, že v době klonových válek Darth Sidious odsunul hraběte Dooku do pozadí, protože potřeboval vojevůdce a ne politika. Do čela konfederačních armád se tedy postavil Generál Grievous. Tento kyborg neměl trpělivost a sklony k diplomacii, tak jako Dooku a raději planetu násilím zabral, než aby se zdržoval zdlouhavým vyjednáváním. Na to ovšem potřeboval silnou flotilu. Tak nařídil poslušné Obchodní Federaci nákup nových silných lodí, jež by se mohly stát její páteří. A tak se stalo, že inženýři z Free Dac Volunteers a Pammant Docks, kteří se separatisty sympatizovali, měli na čas o obživu postaráno. Brzy poté dodaly obě loděnice bitevník třídy Providence, který se měl stát více než důstojným protivníkem republikových válečných lodí.
Když se tyto lodě objevily na bojišti poprvé, musela to být jistě fascinující a zároveň děsivá podívaná. Republikové Acclamatory se nemohly s těmito 1088m dlouhými obry vůbec srovnávat. Jelikož se stále jednalo o lodě Obchodní Federace, měla každá neimodánského kapitána a důstojnictvo téže rasy. O zbytek lodních systémů se starali bitevní droidi. Koráby třídy Providence měly v boji především dva úkoly. Dopravit do víru bitvy velké množství automatických stíhaček, ať už se jednalo o rychlé Vulture Droidy, či větší Tri-Stihače. Díky slušné velikosti hangárů pojal koráb úctyhodný počet těchto relativně malých droidů. Jakmile jsou stíhačky vypuštěny, loď mění své poslání a jejím úkolem se stává jediné. Způsobit co možná největší poškození velkým nepřátelským lodím. A k tomuto účelu je křižník třídy Providence vybaven vskutku výtečně. Odolným štítům republikových lodí dá nejdříve pořádně zabrat 14 čtyřhlavňových turbolaserů, které doplňují 2 Iontové kanóny, jež mají za úkol koráb ochromit na dostatečně dlouhou dobu, aby posádka stihla odpálit protonová torpéda. Fakt, že odpalovacích zařízení je na lodi neuvěřitelných 102, dokazuje, že strategií tohoto křižníku je doslova rozsápat trup nepřátelského korábu na kusy. Proti hbitým stíhačkám však není křižník vybaven tak dobře. I přesto se republikoví piloti mají co ohánět, aby se vyhnuli palbě z 34 dvojhlavňových laserových děl a 12 iontových kanónu pro bodovou ochranu. Kapitán může celou bitvu pohodlně řídit z velitelského můstku, který je umístěn ve předu lodi, na mírně vyvýšené platformě. Díky velkým panoramatickým průhledům, má kapitán skvělý přehled o bitvě, a tak se nemusí spoléhat pouze na senzorické údaje na taktických displejích. Nezřídka se stávalo, že pozice velitelského můstku byla mylně předpokládána na věži ploutvovitého tvaru v zadní části korábu. O prostory v této sekci se však dělí pouze důstojnické kajuty s velitelským štábem koordinujícím bitvu a také se senzorovým a komunikačním vybavením.
Nejznámější lodí třídy Providence byla vlajková loď separatistické flotily Invisible Hand a byla zároveň osobní lodí Generála Grievouse. Původně si na tuto loď myslel sám místokrál Obchodní Federace Nute Gunray, kterýžto na loď přidělil prvotřídní posádku, sestávající především z řady neimodánských prominentů. V čele posádky pak stál uznávaný kapitán Lushros Dofine, který pocházel z jedné z nejbohatších a nejvlivnějších neimodánských rodin. Než se však z obyčejného křižníku stala Invisible Hand, bylo zapotřebí mnoha větších či menších úprav. Aby Grievous zvětšil kapacitu přepravovaných stíhaček, nechal nahradit stávající záďový reaktor menším avšak stále výkonným modelem. Získaný prostor byl přestavěn na hangáry, které byly poté schopny pojmout až 120 Tri-Stíhačů, 120 Vulture Droidů, 160 transportérů typu MMT a na 280 dalších obrněných strojů Konfederace. Další výraznou změnou bylo kompletní přestavění záďové věže. Veškeré komunikační a senzorové systémy, stejně jako velitelský štáb byly přesunuty do ostatních částí lodi a celá věž sloužila jako soukromé kajuty pro Generála Grievouse a hraběte Dooku. A jelikož byla celá Konfederace nezávislých systému neustále v pohybu, nacházelo se ve věži také vrchní velení separatistických sil a celá loď sloužila vlastně jako mobilní hlavní stan celého hnutí.
Když na Coruscant zaútočila separatistická flotila v jejím čele nestálo nic menšího než vlajková loď flotily - Invisible Hand. Ovšem cesta ke Coruscantu byla trnitá. A bylo zapotřebí nejedné lsti, aby se konfederaci podařilo proniknout k hlavní planetě Republiky. Separatisté nejdříve zničili několik světů ve Vnějším pásu. Byla to právě Invisible Hand, která vypustila smrtící Loerdoviánský mozkový mor v sektoru Weemell. Poté se flotila začala soustřeďovat na světy, jež ležely podstatně blíž galaktickému Jádru. Zde Separatisté dobyli Duro. Po tomto hrůzném činu všichni republikoví stratégové předpokládali, že útok bude logicky pokračovat přes Corellii až do světů Jádra. A proto vyslali část Coruscantské Obrané flotily právě do systému Corellia. Nicméně Separatistům se podařilo získat tajné hyperprostorové souřadnice, díky kterým se dostali ke Coruscantu užitím tajných zásobovacích tras. Cesta k ústřední planetě Galaxie byla volná. Úkol Generála Grievouse byl jasný. Bitva nad Coruscantem odlákala pozornost a on se svými pozemními jednotkami měl zajmout kancléře Palpatina, pro kterého už bylo na vrcholku záďové věže Invisible Hand přichystáno vskutku neobvyklé vězení, které mělo sloužit zároveň jako návnada na rytíře Jedi - Obi-Wan Kenobiho a Anakina Skywalkera. Právě tito dva hrdinové měli za úkol kancléře vysvobodit. Díky obratnosti jejich stíhačů Eta - 2 se jim podařilo proniknout až na palubu, kde se jim díky R2-D2 podařilo lokalizovat a posléze zachránit Palpatina. Na této lodi také nalezl smrt hrabě Dooku, avšak Grievousovi se podařilo uprchnout v jednom z mnoha únikových modulů. Během záchranné akce utrpěla loď těžká poškození především od republikového hvězdného destruktoru Guarlara. Takto poškozená loď se nedokázala dostat z gravitační studny Coruscantu a neodvratně se řítila k povrchu. Jen díky fenomenálním pilotním schopnostem Anakina Skywalker a odvážným coruscantským hasičům, se loď, ač rozlomená na dvě části, nezřítila do obydlených čtvrtí, ale přistála ve staré průmyslové zóně, kde napáchala jen minimální škody. A právě tady skončila svůj život tato nejslavnější a nejobávanější separatistická loď.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama