Lucidní sny- obecně

14. února 2008 v 20:36 | EI |  Lucidní Snění
Co to je ?
Celkem základní otázka. No, zkusím to svými slovy…tedy řekl bych, že lucidní snění (občas dále také jen LD - z anglického "lucid dreaming"), ale i astrální cestování (projekce) či OOBE (out of body experience - mimotělesné zkušenosti) jsou stavy vědomí, kdy naše vnímání reality je jiné než obvykle (nebo u obvyklých lidí). Realita je zde míněna jako všechno co jest - věci, bytosti, vztahy mezi nimi, pocity, myšlenky, zákony - je to prostě všechno a všude. Vědomí lze pak chápat jako úroveň našeho vnímání, cítění, myšlení a pochopení toho, co jest.
Lucidní snění znamená vědomě snít. Co to znamená v praxi? Každý z nás mívá sny. Jsou o nejrůznějších věcech, jsou různě dlouhé a intenzivní. Někdy si je pamatujeme a chytáme se za hlavu, co že jsme tam dělali za hlouposti a nebo se tam s povzdechem chceme vrátit. Vnímáme sen jako nějaký film, v němž jsme podle nějakého přesného scénáře hráli a mohli se na to jen dívat. Při lucidním snění si člověk v průběhu snu najednou uvědomí, že je ve snu a zdánlivě neměnný scénář se okamžitě rozpadá. Člověk se ve snu probouzí. Stojí najednou vědomě v určité snové realitě, mnohdy stejně reálné jako tento svět, kde s plným vědomím může rozhodovat o věcech příštích.
Co na tom, že je to jen sen, když ho vnímá stejně jako realitu? Co na tom, že fyzické tělo spí doma v posteli a on ho ani necítí? On je prostě tady; tady je jeho vědomí. Fyzické tělo, koho to zajímá? S tímhle (snovým) lze létat a procházet zdí!... Film se mění na hru. Nejreálnější hru, kterou jste kdy hráli. Výhoda této hry, této reality je, že je zde možné všechno. Omezení je jen ve vaší mysli. Co chcete se zde stane a to přesně tak, jak chcete či spíše jak si to dokážete představit. Můžete zde tisíckrát zemřít a vždy se nakonec probudíte doma v posteli.
Nemohu říci, zda je tento svět naší halucinací, projekcí mysli či skutečně někde existuje. Faktem je, že se lze do něj dostat a vnímat ho stejně intenzivně jako ten náš. Je-li to sen nebo tvrdíte-li, že se jedná jen o halucinaci, pak klidně může být halucinací i tento svět. Lucidní snění by se dalo nelépe připodobit k virtuální realitě, k jakémusi Matrixu - částečně iluzornímu světu, vytvářeném ovšem jen a jen naší myslí.
Toto je základ, ale lze jít dál. Dost daleko.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama