Meditace

14. února 2008 v 20:27 | EI |  AC - Cvičení
Dopřej si denně půlhodinku ticha, abys ve svém těle opět objevil duši.
Meditace je oko, které vidí pravdu. Je to srdce, které pravdu cítí. Je to duše, která je svou podstatou
pravda sama. Meditace je mlčení, které dává energii a vede k sebepoznání.
Srí Shinmoj
K čemu je meditace vhodná a co se v ní vlastně s námi děje?

Meditace je vhodná k pročištění a ztišení mysli za účelem rozšíření vědomí za jeho abstraktní hranice a vede ke znovuobjevování sebe sama jako bytosti větší než jen tělo, mysl a emoce. Je to uznávané cvičení pro osobní a duchovní
rozvoj pro mnoho lidí na celém světě a prospívá v takových směrech, jako je zmírňování stresu, ucelenější pohled na vnitřní
i vnější svět a čisté myšlenky, zlepšení paměti a soustředění, podporu tvořivosti a schopnost snadnějšího uvolnění. Umění ponořit se do meditativního stavu může být jedním z nejlepších darů, které si můžeme dát a jako takový vede k velice pozitivní změně.
Meditace může znamenat souhrn vizualizačních a koncentračních cvičení nebo prosté sezení a setrvání v klidu. Když začnete meditovat, může vzniknout nespočet neobjasněných myšlenek, pocitů a představ. Je důležité je nepotlačovat ( to by je jen posílilo či způsobilo psychické napětí ), ale raději, jak jen je to možné, buďte "svědky" jejich volného průchodu bez zasahování nebo ovlivňování. Můžete se například v duchu zeptat: "Kdo prožívá tuto myšlenku?" nebo "V kom vyvstává tato emoce?".
Někteří lidé raději jen tak v tichosti sedí a ptají se: "Kdo je to uvnitř?" nebo "Kdo medituje?"

Mnoho učitelů radí začátečníkům, aby zpočátku věnovali meditaci ne více než 10 minut a přidávali postupně, podle toho jak jim to bude vyhovovat. Pokud meditujete vždy na stejném místě a ve stejný čas, pomáhá to mysli i tělu, usnadňuje to tělu reagovat a v místě se zvyšují vibrace. Je důležité se při meditaci vzdát touhy po určitém výsledku.Uvolněte se, jelikož paradoxně platí, že čím méně se budete snažit, tím kvalitnější meditace dosáhnete.
( použito z knihy: Síla a moc krystalů - autor: Pandora Geddes )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama